Astana Opera zaprezentuje ścieżki dźwiękowe znanych filmów na koncercie 5 grudnia

Słynne ścieżki dźwiękowe do filmów zostaną zaprezentowane w Astana Opera 5 grudnia przy wsparciu Eni jako drugie wydarzenie obchodowe w ramach 30-lecia obecności w Kazachstanie, służba prasowa Astana Opera.

Miłośnikom muzyki symfonicznej proponujemy program koncertowy z dziełami wybitnych kompozytorów Ennio Morricone i Nino Roty, szeroko znanych z napisania muzyki do wielu filmów Federico Felliniego i Luchino Viscontiego, a także do Ojca chrzestnego Francisa Forda Coppoli. Twórczość kompozytorów została naznaczona wysokimi nagrodami, takimi jak Oscar, Złoty Glob, Grammy, BAFTA i inne.

Jubileusz 30-lecia Eni szykuje się dla mieszkańców i gości stolicy w formie prawdziwego święta sztuki wysokiej z udziałem znanych włoskich artystów. Inicjatywa promuje rozwój kultury i ma być elementem utrwalania przyjaznych i serdecznych stosunków z Kazachstanem. Tym samym gwiazdą wieczoru zostanie rozchwytywany na całym świecie włoski flecista Andrea Griminelli.

Jego kolega, Sir James Galway, opisał kiedyś Andreę Griminelliego jako „największego flecistę, który od wielu lat zajmuje czołową pozycję na scenie muzycznej”. Talent Andrei Griminelli, znakomite interpretacje i niesamowita technika były wielokrotnie nagradzane najbardziej prestiżowymi nagrodami, w tym Grammy. Błyskotliwa kariera solowa Griminellego trwa już 35 lat. Na przestrzeni lat koncerty mistrza odbywały się w Europie, Azji i Ameryce, m.in. w słynnym Teatro alla Scala, Carnegie Hall i Suntory Hall.

W 1984 roku Andrea Griminelli rozpoczął współpracę z Luciano Pavarottim: słynny tenor zaprosił 25-letniego flecistę na występ w nowojorskiej Madison Square Garden. W kolejnych latach liczba wspólnych koncertów obu artystów osiągnęła 200, prezentując swoją sztukę najszerszej publiczności w londyńskim Hyde Parku, nowojorskim Central Parku, pod Wieżą Eiffla w Paryżu i innych miejscach. W Operze w Astanie Andrea Griminelli wykona solo na flecie.

Tego muzycznego wieczoru publiczności zaoferowany zostanie specjalny gatunek – ścieżki dźwiękowe. Czasami łączy kino z muzyką tak nierozerwalnie, że czasami nazwa filmu kojarzy się przede wszystkim nie z fabułą czy aktorami, ale z tematem muzycznym.

Znany kompozytor Nino Rota jest powszechnie znany z komponowania muzyki do wielu filmów. Wśród nich na koncercie znajdą się melodie z Ojca chrzestnego Francisa Forda Coppoli, Amarcord Federico Felliniego, Gelsomina z La Strada Federico Felliniego, muzyka z Notti di Cabiria Federico Felliniego, Suita z La Dolce Vita Federico Felliniego, a także Valzer Verdi – Valzer del Commiato z Il Gattopardo Luchino Viscontiego i wiele więcej.

Nie mniej fanów przyciąga muzyka legendarnego kompozytora Ennio Morricone. Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby jego melodii z filmów Sergio Leone Pewnego razu w Ameryce, Dobry, zły, brzydki, Za garść dolarów, a także Vita Nostra z Misji Rolanda Joffé i wielu jeszcze.

Orkiestra Symfoniczna i Chór Opery Astana wystąpią pod batutą włoskiego maestro Giuseppe Acquavivy.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *