Turystyka międzynarodowa powróci w tym roku do poziomu sprzed pandemii

Światowa Organizacja Turystyki Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNWTO) opublikowała prognozy na 2023 rok, według których przyjazdy turystów z zagranicy mogą osiągnąć w tym roku od 80 do 95 proc. poziomu sprzed pandemii.

Według nowych danych UNWTO w 2022 r. ponad 900 mln turystów podróżowało po świecie, podwajając liczbę odnotowaną w 2021 r., choć nadal stanowi to zaledwie 63 proc. poziomu sprzed pandemii. Ponadto każdy region świata odnotował znaczny wzrost liczby turystów międzynarodowych.

– Bliski Wschód odnotował najsilniejszy względny wzrost, ponieważ liczba przyjazdów wzrosła do 83 procent liczby sprzed pandemii. Europa osiągnęła prawie 80 procent poziomu sprzed pandemii i przyjęła 585 milionów turystów w 2022 roku. Afryka i obie Ameryki odzyskały około 65 procent odwiedzających sprzed pandemii. Dla porównania, Azja i Pacyfik osiągnęły tylko 23 proc., ze względu na silniejsze ograniczenia związane z pandemią, które zaczęto usuwać dopiero w ostatnich miesiącach – czytamy w raporcie.

UNWTO przewiduje, że ożywienie będzie widoczne przez cały rok 2023, mimo iż sektor stoi przed wyzwaniami gospodarczymi, zdrowotnymi i geopolitycznymi.

Kazachstan również odnotował w zeszłym roku wzrost ruchu turystycznego, pokonując niski poziom z okresu pandemii. Według danych opublikowanych przez Kazachskie Biuro Statystyk Narodowych w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r. do Kazachstanu zawitało 3,5 miliona turystów, co stanowi blisko czterokrotny wzrost w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *