Kazachstan świętuje Nauryz

Kazachowie w całym kraju przygotowują się do świętowania Nauryz.

W dniach 21-23 marca odbędą się trzydniowe festyny, na które składają się koncerty, wystawy, zawody sportowe i festyny ludowe. Święto Nauryz oznacza początek wiosny, a Kazachstan dzieli tę tradycję z różnymi społecznościami i grupami etnicznymi na całym świecie. Nauryz jest świętem opartym na irańskim kalendarzu Solar Hijri i jest obchodzony jako święto państwowe 21 marca w Albanii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kirgistanie, Macedonii, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Turcji i Uzbekistanie.

W 2009 Nauryz został wpisany na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

Nauryz w Kazachstanie tradycyjnie symbolizuje płodność, przyjaźń i pokój. W tym dniu ludzie spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi oraz życzą sobie pokoju, pomyślności i radości. Ludzie z całego Kazachstanu gromadzą się, aby świętować, śpiewać i tańczyć oraz uczestniczyć w grach ludowych i imprezach świątecznych. Zwyczajem jest organizowanie konkursów, ludowych zapasów Qazaqsha kures, gry logicznej zwanej togyz kumalak, gier jeździeckich oraz innych zajęć towarzyskich.

Od 21 do 23 marca w Astanie na terenie EXPO odbędą się orientalne targi Nauryz Bazary. Targi będą oferować dziedzictwo kulturowe, jedzenie i rozrywkę Kazachstanu i innych narodów koczowniczych.
Publiczność będzie mogła skosztować orientalnej kuchni i zakupić odzież z nowych etnicznych kolekcji jak również biżuterię i rękodzieła z ceramiki, metalu, filcu i jedwabiu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *