Działania Kazachstanu na rzecz przyspieszenia rozwoju turystyki

Środki wsparcia Kazachstanu dla przedsiębiorców sektora turystycznego oraz system informacyjny eQonaq zaprezentowany przez Ministerstwo Kultury i Sportu spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród uczestników forum Korea Partnership Initiative for Sustainable Tourism.

Podczas panelu dyskusyjnego Dastan Ryspekov, przewodniczący ministerialnej Komisji ds. Przemysłu Turystycznego, mówił o głównych zmianach w strukturze rynku turystycznego, preferencjach turystów i środkach wsparcia ze strony państwa.

Powiedział, że koledzy z innych krajów wykazywali duże zainteresowanie doświadczeniami Kazachstanu w zakresie państwowego wsparcia przedsiębiorstw z branży turystycznej, w szczególności dotacji dla touroperatorów, częściowego zwrotu wydatków firm na budowę obiektów turystycznych i zakup sprzętu oraz systemu informacyjnego eQonaq.

System informacyjny eQonaq został uruchomiony w 2020 roku w celu rejestrowania i analizowania przepływu turystów oraz kontroli migracji.

W sektorze turystycznym istnieje siedem państwowych programów wsparcia, w tym dofinansowanie kosztów touroperatorów dla każdego zagranicznego turysty, dofinansowanie biletów lotniczych dla dzieci na terenie Kazachstanu, częściowa refundacja dla przedsiębiorstw kupujących sprzęt narciarski i budujących obiekty turystyczne, a także dotacje na utrzymanie urządzeń sanitarnych.

Działania te zaowocowały w ubiegłym roku rekordowym wzrostem turystyki krajowej. Liczba turystów krajowych wzrosła w 2022 roku o 20 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 8,6 mln osób.

Forum zostało zorganizowane przez koreańskie Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki oraz Koreańską Organizację Turystyczną. W forum uczestniczyły m.in. delegacje z Filipin, Indonezji, Wietnamu, Paragwaju i Laosu.

One Comment

  1. Pingback:Działania Kazachstanu na rzecz przyspieszenia rozwoju turystyki - TTG Dziennik Turystyczny

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *