Koncepcja rozwoju polityki językowej w Kazachstanie

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Kazachstanu opracowało projekt koncepcji rozwoju polityki językowej na lata 2023-2029.

W ostatniej dekadzie naród kazachski coraz bardziej akceptował język i tożsamość kazachską. Równolegle rząd podejmuje wysiłki na rzecz promowania używania języka kazachskiego we wszystkich dziedzinach życia publicznego, w tym w administracji, mediach i biznesie.

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności z 2021 roku Kazachowie stanowią 70,4 procent z 19 milionów mieszkańców Kazachstanu, co czyni ich największą grupą etniczną w kraju. Demograficzna rzeczywistość wymaga intensywnych prac związanych z poszerzaniem zakresu języka kazachskiego – czytamy w dokumencie.

Rośnie też liczba osób posługujących się językiem kazachskim. Spis pokazuje, że ponad 13 milionów ludzi, czyli 80 procent populacji w wieku pięciu lat i starszych, posługuje się językiem państwowym, a prawie połowa z nich posługuje się nim na co dzień.

Wśród innych narodowości 72 procent Uzbeków, 71,7 procent Ujgurów i 58,5 procent Kirgizów dobrze mówi po kazachsku, a 12 procent jest na poziomie zaawansowanym.

Wśród obywateli pochodzenia słowiańskiego odsetek osób rozumiejących mówiony język kazachski waha się między 22-25 proc. Udział tych, którzy zawodowo czytają i piszą w języku kazachskim, wynosi 2,9 proc.

One Comment

  1. Pingback:Koncepcja rozwoju polityki językowej w Kazachstanie - Stowarzyszenie Polskich Mediów

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *