Rozpoczyna się sezon narodzin suhaka stepowego w regionie Zachodniego Kazachstanu

Sezon narodzin suhaka stepowego (Saiga antelope ) rozpoczął się w regionie Zachodniego Kazachstanu wraz z narodzinami pierwszych cieląt – donosi agencja informacyjna Khabar.

Ten okres dla antylop rozpoczyna się co roku na początku maja i trwa kilka tygodni. Według ekspertów 70 procent populacji antylop urodziło cielęta. Region ma ponad milion Saig, największą populację w kraju. Waga cielęcia przy urodzeniu wynosi około trzech kilogramów, a przez pierwsze kilka godzin po urodzeniu leżą nieruchomo i kamuflują się kolorem stepu. Każda samica może nakarmić cielę, ponieważ jego matka nie zawsze może być przy nim. Antylopy stepowe, które urodziły się w zimny, deszczowy i wietrzny dzień, uważane są za szczęściarzy, ponieważ warunki pogodowe pomagają wzmocnić ich odporność.

Tydzień temu policzyliśmy antylopy, wynik zostanie ogłoszony później. W zeszłym roku było ich około 800 000, ale w tym roku będzie najprawdopodobniej około miliona. Sześć lat temu w regionie Zachodniego Kazachstanu było tylko 93 000 – powiedział Berik Satybayev, starszy inspektor Ohotzooprom, organizacji zajmującej się ochroną fauny, flory i ich różnorodności biologicznej.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *