Nad morzem

Jeziora i morza Kazachstanu oferują wyjątkowe możliwości dla turystyki plażowej i rekreacji. Największe jeziora w kraju to Morze Kaspijskie, Morze Aralskie, Bałchasz, Zaisan i Alakol. Tymczasem do najpopularniejszych jezior wśród turystów należą jeziora w Burabay Resort Area, Kapchagay Reservoir, Bukhtarma Reservoir oraz jeziora w Rezerwacie Przyrody Korgalzhyn.

Morze Kaspijskie to największe zamknięte jezioro na świecie. Głównym powodem uznania Morza Kaspijskiego za morze jest to, że jego podstawa składa się ze skorupy oceanicznej. Morze Kaspijskie leży na granicy Europy i Azji. Całkowita powierzchnia zbiornika wynosi 371 tys. km², długość linii brzegowej 7 000 km, maksymalna głębokość 1025 m. Wody Morza Kaspijskiego obmywają brzegi 5 państw – Kazachstanu, Rosji, Turkmenistanu, Iranu i Azerbejdżanu. W morzu płyną rzeki Wołga, Ural, Terek, Kura, Emba, Samur i Atrek.
Latem woda w Morzu Kaspijskim nagrzewa się do 24 – 26, a miejscami nawet do 32°C. Zimą liczba ta, w zależności od regionu, waha się od 0 do 10°C.