Gospodarka

Minister Gospodarki Narodowej Kazachstanu Alibek Kuantyrow ujawnił krajowe wskaźniki wzrostu gospodarczego w I kwartale 2022 roku. Wynika z nich, że w okresie styczeń-marzec br. tempo wzrostu gospodarczego kraju wyniosło 4,4%. Kuantyrow poinformował o przyspieszeniu wzrostu realnej gospodarki kraju, dalszym wzroście eksportu i zrównoważonych wskaźnikach wzrostu w branży usługowej. Wzrost w sferze realnej wyniósł 5,9%, a aktywność gospodarcza wzrosła o 2,8%.

Inwestycje trwałe wzrosły o 1,5%, natomiast inwestycje kapitałowe, z wyłączeniem przemysłu wydobywczego, wzrosły o 0,6%. Inwestycje w budownictwo wzrosły o 2,2. razy, w edukację 2,2 razy, administrację publiczną i usługi socjalne o 78,5%.

Głównym motorem wzrostu był kazachski Szymkent, jeden z głównych ośrodków gospodarczych w kraju, prowincja Akmola, w skład której wchodzi stolica Nur-Sułtan (wcześniej Astana) oraz prowincja Pawłodar na północnym wschodzie, w pobliżu granicy z Rosją.

W okresie styczeń-luty obroty handlu zagranicznego Kazachstanu wzrosły o 53% do 18,2 mld USD. Eksport wzrósł o 71,4% do 12,1 mld USD, a eksport towarów przetworzonych Kazachstanu wzrósł o 47%, osiągając 3,5 mld USD.

Dane liczbowe są częściowo zawyżone przez ogromny wysiłek w naprawie uszkodzonej infrastruktury spowodowany niepokojami społecznymi na początku stycznia 2022 r., jednak wydaje się, że reformy polityczne przeprowadzone od tego czasu uspokoiły kraj i skierowały go z powrotem na ścieżkę normalnej stabilności handlu. Gospodarka korzysta również z nagłego napływu rosyjskich inwestycji i pieniędzy, które w związku z konfliktem na Ukrainie przenoszą się z Rosji.