Transport

Jazda samochodem

Jako największy na świecie kraj bez dostępu do morza i jeden z najsłabiej zaludnionych, poruszanie się po Kazachstanie nie zawsze jest łatwym zadaniem. Ze względu na ogrom kraju doświadczenie emigranta w zakresie prowadzenia pojazdów i transportu w Kazachstanie będzie się znacznie różnić w zależności od miejsca.

Chociaż w dużych miastach, takich jak Ałmaty i Nur-Sultan (wcześniej Astana), istnieją różne opcje transportu publicznego i dobrze rozwinięte drogi, bardziej wiejskie obszary kraju mają prawdopodobnie znacznie mniej do zaoferowania w tym zakresie.

Transport Publiczny

Metro
W Ałmaty znajduje się jedyny system metra w kraju, chociaż w Nur-Sultan planowany jest obecnie lekki system metra. Metro w Ałmaty jest czyste oraz tanim i szybkim sposobem poruszania się, ale z tylko jedną linią 23 km, ma ograniczoną użyteczność.

Pociąg
Pociągi mogą być dobrym sposobem podróżowania lokalnie i regionalnie w Kazachstanie, a nawet mogą być przewożone do sąsiednich krajów, takich jak Rosja, Chiny, Kirgistan i Uzbekistan, pod warunkiem, że czas nie stanowi problemu. Podróż koleją może być tania, ale jest też dość powolna.

Tramwaj
W miastach Pawłodar i Temirtau funkcjonują tramwaje. W Ałmaty również kursował tramwaj, ale od października 2015 r. kurs jest zawieszony na czas nieokreślony.

Autobus
Podróż autobusem w Kazachstanie jest nieco szybsza niż podróż pociągiem, ale wolniejsza niż podróż taksówką lub samochodem. Autobusy zwykle nie trzymają się żadnego konkretnego rozkładu jazdy, a większość kierowców autobusów mówi tylko po rosyjsku, co sprawia, że ​​jest to niewygodny sposób podróżowania dla większości emigrantów. Z drugiej strony ceny biletów są tanie.

Marszrutka
Marszrutka to rodzaj minibusa lub vana, który jest większy niż zwykły samochód, ale mniejszy niż autobus. Jeżdżą po ustalonych trasach po mieście i są raczej zniszczone.

Taksówki i jazda na rowerze


Taksówki można zwykle znaleźć poza dworcami autobusowymi i kolejowymi w całym Kazachstanie. Chociaż są droższe niż pociągi lub autobusy, nadal są stosunkowo tanie, a koszty można jeszcze bardziej obniżyć, dzieląc taksówkę z innymi pasażerami.

Większość taksówkarzy mówi tylko po rosyjsku i dobrze jest odświeżyć język, aby uniknąć zawyżonych opłat. Większość taksówek nie korzysta z liczników, więc koszt podróży będzie musiał zostać wcześniej wynegocjowany.

W niektórych częściach Kazachstanu dostępne są również aplikacje do przywoływania przejazdów, takie jak Uber. Jest to przydatny sposób na pokonanie bariery językowej i zapewnienie pasażerowi ceny z góry.

Jazda na rowerze w Kazachstanie
W Kazachstanie infrastruktura rowerowa jest niewielka lub nie ma jej wcale, chociaż to nie powstrzymuje kilku entuzjastycznych mieszkańców przed odkurzaniem co roku rowerów i przejażdżkami, gdy nadejdzie lato. Jedyną realną opcją jest jazda na rowerze po szosie, ale rowerzyści będą musieli być przygotowani na spotkanie zirytowanych kierowców i muszą przez cały czas zachować rozsądek.