Pogoda

Terytorium Kazachstanu rozciąga się na ponad 3000 km z zachodu na wschód i prawie 2000 km z północy na południe. Specyfika klimatyczna wynika z amplitudy kraju. Podczas gdy zimą temperatura na północy może sięgać 50 stopni poniżej zera, latem na południu dojrzewają melony i rośnie bawełna. Klimat Kazachstanu (z wyłączeniem południa) jest ostro kontynentalny ze średnią temperaturą między -4 °C a -19 °C w styczniu i między +19…+26 °C w lipcu. Zimą temperatura może spaść do -45°C, a latem wzrosnąć do +30.

Na terytorium Kazachstanu można przeżyć wszystkie cztery pory roku: mroźną zimę, kwitnącą wiosnę, upalne lato i szkarłatną jesień. Mroźna zima zaczyna się w listopadzie i trwa do końca kwietnia. Wpływ mas powietrza Arktyki prowadzi do silnego zimna (do -50 С). Sprężyny są krótkie i zmienne – od połowy kwietnia do końca maja. Poza tym wiosenna pogoda jest bardzo niestabilna: pogodny, ciepły dzień może nagle zmienić się w chłodny. Suche, gorące lato zaczyna się pod koniec maja i trwa do połowy września, a temperatury czasami dochodzą do +35…+40 С°. Jesień ze stabilną pogodą i nocnymi przymrozkami zaczyna się pod koniec września i trwa do początku listopada.

Najwyższa temperatura w Kazachstanie została zarejestrowana w mieście Turkestan (południowy Kazachstan) z +49 С°. Najniższy zaobserwowano w mieście Atbasar (region Akmola) -57 С°. Poza tym Astana jest po Ułan Bator najzimniejszym miastem na świecie, jednak nie jest to przeszkodą dla stolicy w ogrzaniu gości swoją serdeczną gościnnością.